Strateji Geliştirme Başkanlığı 

"ÜCRETSİZ OKUL YEMEĞİ PROGRAMI FAYDA MALİYET ANALİZİ PROTOKOLÜ" İMZALANDI.Strateji Geliştirme Başkanlığı ile Dünya Gıda Programı (WFP) iş birliğinde hazırlanan Ücretsiz Okul Yemeği Programı Fayda Maliyet Analizi Protokolü, Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Fatih LEBLEBİCİ ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Ülke Direktör Yardımcısı Margaret REHM Hilton Otelde düzenlenen törenle imzalandı.

 

 Törende konuşma yapan Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Mehmet Fatih LEBLEBİCİ; "Çocuklarımızın okul yemeğine ücretsiz ve kolay erişimi; imkân ve fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda beden ve zihin sağlığının sağlanması, okula erişim ve devam oranlarının planlanan düzeylere ulaşması, yetersiz ve dengesiz beslenmenin beraberinde getirdiği obezite gibi birçok sağlık sorununun en aza indirgenmesi, akademik başarının artması gibi önem arz eden birçok hususta olumlu ilerlemeleri de beraberinde getirecektir." ifadeleri ile iş birliğinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtmiştir.

 

Söz konusu Protokol, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Dünya Gıda Programı arasında 10 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe giren Temel Anlaşma çerçevesinde destekleyici iş birliklerini geliştirici bir adım niteliğindedir. 11. Kalkınma Planı ve Bakanlığımız Stratejik Planında (2019-2023) yer alan ve dezavantajlı bölgelerden başlayarak okullarda ücretsiz öğle yemeği verilmesine yönelik olarak öncelikle "fayda-maliyet analizinin" gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Hâlihazırda taşımalı eğitimden ve pansiyon hizmetinden yararlanan öğrencilerin faydalandığı ücretsiz okul yemeği uygulamasının dezavantajlı bölgelerden başlayarak yaygınlaştırılması kapsamında planlanacak çalışmalar için bilimsel olarak yol gösterici bir kılavuz niteliğinde olması öngörülmektedir.

Mill Eğitim Bakanlığı Atatürk Bulvarı No. 98 4.Kat AB Blok Bakanlıklar Kızılay/ANKARA - 0(312) 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.