• Eurydice (Avrupa Eğitim Bilgi Ağı)
  • Eurydice Türkiye Ulusal Birimi

EURYDICE (AVRUPA EĞİTİM BİLGİ AĞI)

Eurydice, ulusal eğitim sistemlerine ilişkin bilgi değişimi için 1980 yılında Avrupa Komisyonu ve üye ülkelerce ortaklaşa kurulmuştur. Eurydice eğitim bilgi ağı ulusal eğitim sistemleri ve politikaları üzerine güvenilir ve mukayese edilebilir bilgiler üretmektedir. Erasmus+ altında  AB Eylem Programı tarafından finanse edilmektedir.

Eurydice’in Avrupa Birimi Brüksel’deki Avrupa Birliği EACEA (Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür yürütme İdari Ajansı) bünyesinde bulunmaktadır. 38 Ülke ve bu ülkelerdeki 42 ulusal biriminden oluşmaktadır. Bu birimlerden bazıları ulusal ajanslar, bazıları araştırma merkezlerinde çoğunluğu ise Eğitim Bakanlıkları bünyesinde yer almaktadır.

Eurydice, Eurostat (Avrupa Birliği İstatistik Ofisi), Cedefop (Avrupa Mesleki Eğitimi Araştırma Merkezi), EFT (Avrupa Eğitim Vakfı), The European Agency for Development in Special Needs Education (Özel Eğitim Kalkınma İçin Avrupa Ajansı) ve CRELL (Hayatboyu Öğrenme Araştırma Merkezi)gibi kuruluşlarla işbirliği içindedir. Eurydice aynı zamanda Avrupa Komisyonunun OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), Avrupa Konseyi ve UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) gibi uluslararası organizasyonlarla yaptığı çalışmalara da destek sağlamaktadır.

Eurydice ağı, eğitim alanında Avrupa işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Başlıca görevi, eğitim politikalarından sorumlu olanlara, eğitimle ilgili olan araştırmacılara, eğitim kurumlarına ve ilgili her kesime  Avrupa, ulusal ve yerel düzeyde karar vermelerine yardımcı olabilecek, araştırmalarında kullanabilecek analizleri ve bilgileri sunmaktır.

Eurydice ulusal kanunlar, düzenlemeler ve politikaların yanı sıra ilgili istatistikler hakkında bilgi toplar. Uluslararası anketlerden ve araştırmalardan gelen sonuçları kullanarak ilgili konularda analizlerin yapılmasını sağlar. Bu da eğitimde etkili stratejilerin yansıtılması için bir temel sağlar, aynı zamanda ortak modelleri ve eğilimleri belirlemeye imkan sağlar. Eurydice, Avrupa 2020 stratejisi bağlamındaki çalışmaları desteklemekte ve Bologna sürecinde Yüksek Öğretim ile ilgili raporlaştırmaya katkı sağlamaktadır.

Euydice web sitesine (http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice/index_en.php) adresinden girildiğinde,

1-EURYPEDIA (ULUSAL EĞİTİM SİSTEMLERİ HAKKINDA AVRUPA ANSİKLOPEDİSİ)
2- THEMATIC STUDIES (TEMATİK ÇALIŞMALAR)
3- KEY DATA SERIES (TEMEL VERİLER SERİLERİ)
4- FACTS and FIGURES (OLGULAR VE RAKAMLAR)
başlıkları çıkmaktadır.

1-EURYPEDIA (ULUSAL EĞİTİM SİSTEMLERİ HAKKINDA AVRUPA ANSİKLOPEDİSİ) :
Bu bölümde, Eurypedia, eğitim düzeyleri ve konularıyla Avrupa eğitim sistemlerinin kapsamlı bir tanımını sunmaktadır. Avrupa’daki eğitim sistemi organizasyonlarının ve reformlarının en net resmini ortaya koymayı hedefleyen Eurypedia, Eurydice Ağı tarafından düzenli olarak güncellenen bir araçtır. Wiki teknolojisine dayanmaktadır.
Avrupa’da eğitim üzerine eşsiz bir bilgi kaynağı olan Eurypedia, ihtiyaç duyulan bilginin bulunmasına yardımcı olacak kolay bir yolla ve ülkeler arasında karşılaştırma yapma imkanı ile 5000’i aşkın wiki makalesine erişimi sağlamaktadır.

2- THEMATIC STUDIES (TEMATİK ÇALIŞMALAR) :
Bu bölümde, eğitim sistemlerinin çeşitli yönleriyle karşılaştırmalı tematik çalışmaları yer almaktadır. Bu çalışmalarda nicel verilerle tanımlayıcı ve niteliksel verilere yer verilmektedir. Bu çalışmalar yapıldığı yıllara göre tasnif edilmiştir.

3-KEY DATA SERIES (TEMEL VERİLER SERİLERİ) : Bu bölümde üye ülkelerin eğitim verileri ve göstergeleri ile istatistiksel veriler yer almaktadır.

4-FACTS and FIGURES (OLGULAR VE RAKAMLAR): Bu bölümde Okul ve akademik takvimler, zorunlu eğitimde öğretim süresi, öğretmen ve müdür maaşları vb. konular yer almaktadır.

 

EURYDICE TÜRKİYE ULUSAL BİRİMİ

EURYDICE Türkiye Birimi, 2003 yılı Aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığı Araştırma Planlama ve Koordinasyon kurulu Başkanlığı’nın altında bir birim olarak kurulmuştur. Halen, Strateji Geliştirme Başkanlığı İstatistik ve Performans Yönetimi Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

EURYDICE Türkiye Birimi çalışmalarını her yıl EURYDICE Avrupa Birimi ile anlaşmalar imzalayarak gerçekleştirmektedir. Bu faaliyetlerde amaç, karşılıklı mutabakata varılan uluslararası çalışmalara ve yayınlara Türkiye adına katılarak veri sağlanmasıdır. Çalışmaların bir bölümü, anlaşma doğrultusunda EURYDICE Türkiye Biriminin üniversitelerden danışmanlar ile birlikte yürütülmektedir. Aynı zamanda anlaşma kapsamında, EURYDICE tarafından İngilizce olarak yayınlanan kaynakların Türkçeye tercümesi yapılarak belirli sayıda çoğaltım işlemi gerçekleştirilmekte başta Üniversiteler olmak üzere ilgili kuruluşlara dağıtımı yapılmaktadır.

Merkezi Brüksel’de olan Eurydice Avrupa Birimi Eurydice ülke koordinatörlerinin katılımıyla yılda bir kere bir sonraki yılda yapılacak çalışma programını ve çalışma takvimini belirlemek, bir veya iki kere de çalışmaların yürütülmesi ile ilgili bilgi alışverişi yapmak için toplantı düzenlemektedir.

Web Design

Nullam pellentesque placerataliquet. Donec vulputate magna in elit blandit vitae congue lectus venenatis. Pellentesque leo augue, mattis iaculis luctus eget, ultricies ac tortor. Duis nec blandit arcu. Etiam est felis, iaculis non lobortis id, sodales eu dolor. Vivamus placerat adipiscing tincidunt. Fusce ultrices porta tortor. Maecenas id purus magna, id congue turpis. Aenean hendrerit tincidunt eleifend. Etiam eu erat vitae diam consectetur ornare. Nam sed facilisis nibh. Ut varius leo.

Vestibulum at hendrerit ipsum. Fusce sit amet nibh velit, vel accumsan justo. Sed mi ligula, pellentesque varius pretium et, bibendum non metus. Vestibulum vitae libero tortor, eu ullamcorper urna. Duis aliquam risus eu orci tristique non dictum sem feugiat. Nullam leo nibh, iaculis ac commodo ut, elementum vel tellus. Nunc vehicula, mi non pharetra condimentum, magna tellus rutrum quam, sit amet ultricies enim ipsum vitae urna. Etiam ac arcu velit, in sagittis tortor. Aliquam augue tellus, accumsan ut eleifend vitae, vehicula sed nulla. Nam vel orci risus, in imperdiet turpis. Ut aliquam tortor vitae augue ultricies hendrerit. Vivamus vel gravida lectus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Quisque elit tellus, eleifend ut fringilla quis, venenatis vel velit. Suspendisse quis interdum lorem.

Photography

Vestibulum at hendrerit ipsum. Fusce sit amet nibh velit, vel accumsan justo. Sed mi ligula, pellentesque varius pretium et, bibendum non metus. Vestibulum vitae libero tortor, eu ullamcorper urna. Duis aliquam risus eu orci tristique non dictum sem feugiat. Nullam leo nibh, iaculis ac commodo ut, elementum vel tellus. Nunc vehicula, mi non pharetra condimentum, magna tellus rutrum quam, sit amet ultricies enim ipsum vitae urna. Etiam ac arcu velit, in sagittis tortor.

Aliquam augue tellus, accumsan ut eleifend vitae, vehicula sed nulla. Nam vel orci risus, in imperdiet turpis. Ut aliquam tortor vitae augue ultricies hendrerit. Vivamus vel gravida lectus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Quisque elit tellus, eleifend ut fringilla quis, venenatis vel velit. Suspendisse quis interdum lorem.